Телепередача "Запорожский вектор"                                               Телепередача "Символы Запорожья"
выходит на телеканале "Запоріжжя":                                                   выходит на телеканале "МТМ":
каждый Понедельник в 20:20                                                               каждую вторую и четвертую недели месяца по Понедельникам в 20:00
повтор - Воскресенье в 9:30                                                                повтор - вторник в 7:30, второй повтор - суббота 20:00

Полезная информация

«Усна історія Степової України».

 

1.Название проекта.

Издательство книги серии «Усна історія Степової України». Том «Вознесенка: козацьке село в серці індустріального Запоріжжя»

отказано

2. Автор проекта.

Шугальова Инна Михайловна, к.и.н.

Биливненко Сергей Николаевич, к.и.н.

 

3. Название ведущей организации проекта (отвечающей за его реализацию), ее основная специализация.

Запорожское научное общество им. Я. Новицкого

Исследование истории Запорожского края и Степной Украины в целом

 

4. Руководитель ведущей организации (ответственное лицо).

Биливненко Сергей Николаевич, кандидат исторических наук, доцент кафедры источниковедения, историографии и специальных исторических дисциплин Запорожского национального университета

 

5. Контактные данные руководителя проекта (e-mail, телефоны, почтовый адрес).

e-mail: Этот адрес электронной почты защищен от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра. , Этот адрес электронной почты защищен от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.

tel. 0504541661

Білівненко С.М.

історичний ф-т, пр. Леніна, 74

м. Запоріжжя

69063

 

6. Проблема, которую решает проект.

Сохранение исторической памяти жителей города Запорожья, формирование патриотического мировоззрение запорожцев

 

7. Ожидаемый результат от реализации проекта.

Активизация в широких слоях населения города интереса к своей малой родине, сбор материалов по истории бывшего с. Вознесенка, инициирование создания музея Орджоникидзевского района г. Запорожья.

 

8. Локация проекта (место реализации проекта).

г. Запорожье, библиотеки, музеи, ВУЗы города, , где планируется проводить презентацию книги

 

9. Предположительный термин реализации проекта (с момента наличия ресурсов).

2 месяца

 

10. Пути и средства реализации проекта.

Доработка сигнальной версии книги «Вознесенка: козацьке село в серці індустріального Запоріжжя» серии «Усна історія Степової України». Создание оригинал-макета, написание истории с. Вознесенка, как предисловия к устным интервью, полиграфический цикл, презентация книги.

 

11. Виды и объемы ресурсов, необходимых для реализации проекта.

Издание 300 экземпляров книги «Вознесенка: козацьке село в серці індустріального Запоріжжя» серии «Усна історія Степової України», необходимые ресурсы полностью локализируются полиграфическим циклом издания.

 

12. Объемы и ожидаемые источники финансирования.

Необходимые финансы – 27000 грн. Источники финансирование: добровольные пожертвование членов Запорожского научного общества им. Я. Новицкого и Общественного объединения «Вознесеновка»

 

13. Организации-партнеры, которые уже присоединились к проекту.

Общественное объединение «Вознесеновка» (г. Запорожье); Запорожский национальный университет, Издательство «АА Тандем».

 

 

14. Объемы уже имеющегося финансирования (если возможно – источник)

18 000 грн., в виде материалов полиграфического цикла (бумага), которые находятся в распоряжении Запорожского научного общества им. Я.Новицкого

 

15. Дефицит финансирования (на сегодняшний день).

9000 грн.

 

16. Сведения об организациях и физических лицах, которые потенциально могли бы стать партнерами в проекте (кроме «Запорожского вектора»).

 

Институт украинской археографии и источниковедения им. М.С. Грушевского НАН Украины (г. Киев), Восточный институт украиноведения им. Ковальских (г. Харьков).

 

Расширенная справка к проекту:

Формування будь-якої людини починається із його малої батьківщини. Це, здається прописна істина, але її цінність та правдивість стає очевидною із віком, коли невпинний плин часу перетворює твою малу батьківщину та невідворотно її змінює. Сучасні українські мегаполіси Степової України ведуть свої початки від невеликих поселень, що набрали сили та міці лише впродовж останніх півтора століття. І поступово, розширюючись, міста включали до себе жителів сусідніх сіл та селищ, але ж жителі залишалися. Залишалися повсякденні звички, традиції, говірка жителів. Історична пам’ять продовжувала існувати в незалежності від зміни антропогенного ландшафту певного міста.

Впродовж 2006-2012 років на території сучасного міста Запоріжжя працювала археографічна експедиція Запорізького наукового товариства ім. Я. Новицького та Запорізького відділення Інституту української археографії ім. М.С. Грушевського НАН України з метою запису усних розповідей. До її складу також входили студенти, аспіранти та викладачі Запорізького, національного університету, зокрема: Анатолій Бойко, Роман Молдавський, Петро Бойко, Юрій Іріоглу, Тетяна Молдавська та інші. Експедиція мала на меті виявити та зафіксувати історію села, що вже не знайдеш на карті сучасного міста Запоріжжя. Це колишнє село Вознесенка, що на сьогодні стало своєрідним осердям Запоріжжя. До польових експедицій в селах усі були підготовлені. Але тут постало питання проведення опитування в місті, що має свою певну специфіку. Адже в селі опитування проводилося зазвичай у відповідності до сезонного господарського циклу робіт, в місті ж процес опитування більше корелювався із ритмом життя великого населеного пункту.

Що виділяло вознесенців, так це відчуття окремішності від інших жителів міста, їх розуміння, що їх предки зробили для освоєння краю незрівнянно більше від наступних поколінь переселенців.

Місця проведення експедиції було обрано не випадково, адже при тому, що традиційно місто Запоріжжя вважається козацькою столицею України, проте загальновідомим є датування міста від заснування тут Олександрівської фортеці Нової Дніпровської лінії укріплень, тобто першими жителями міста були солдати Російської армії. Проте, як виявили історичні дослідження, ще до заснування Олександрівської фортеці на території майбутнього села Вознесенка існували козацькі зимівники запорожців, що стали основою створення даного села.

Більш того, є версія, що після придушення селянсько-козацького повстання 1596 року під керуванням Северина Наливайка, побратими страченого ватажка розійшлись в пошуках осілого місця та облюбували гору на лівому березі Дніпра (район телевежі) є відомості про 20 сімей козаків-повстанців, серед яких були Булати, Каптюхи, Кармазі, Назаренки, Стовбури, Чирви, які створили та оселились попід горою на березі Дніпра.

І після зруйнування Запорозької Січі та ліквідації Запорозьких Вольностей козаки активно почали оселятися поблизу фортеці. Проте вільна козацька душа прагнула опинитися не за фортечними валами, а ближче до Дніпра, до місць своїх традиційних промислів: рибальства, пасічництва та інших. Так виникає слобода Нешкребівка, населення якої починає швидко зростати за рахунок як козацтва, що сходиться із поруйнованих зимівників, так і завдяки втікачам та переселенцям із центральних та північних територій України. Жителі села облаштовують свій побут та господарство, споруджують церкву, так на берегах Дніпра постає село Вознесенка.

Завдяки родинним переказам та легендам, у Вознесенці зберігалось унікальне середовище запорозької традиції. Як і в інших придніпровських селах Надпоріжжя та Запоріжжя, старі козачі роди користувалися беззаперечним авторитетом, а отже, випрацьовувався механізм захисту козацької традиції. Він був настільки дієвий та стійкий, що бурхливі соціальні та політичні події ХІХ – початку XX століття не могли докорінним чином їх змінити. Саме тому у Вознесенці видатний історик Степової України Я.П. Новицький записував козацькі оповідання та пісні в старих родинах села.

В середовищі вознесенців склався унікальний мікроклімат нащадків запорожців, продовжував існувати в історичній пам’яті населення і багато в чому визначав соціокультурну ситуацію цього унікального краю.

 

Чтобы оставить комментарий Вам надо зарегистрироваться на сайте

 

Реквизиты фонда:

ЗОБФ "ФОНД ДОБРИХ СПРАВ"

р/с 26009055716826

код ЭДРПОУ 38191384

МФО 313399

ЗАП.РУ ПАТ КБ "ПРИВАТБАНК"

Призначення платежу: благодійний внесок  

 

АЛЕКСАНДРОВСКАЯ ПРЕМИЯ

АЛЕКСАНДРОВСКИЙ САД

Нас поддерживают

Последние программы

В Запорожье прошел масштабный Всеукраинский чемпионат по Киокушин-Каратэ на "Кубок Александа Богуслаева", в котором приняли участие 15 областей со всей...
Волонтерская группа "AngelS" получила признание на всеукраинском уровне. Волонтеры заняли первое место во всеукраинском  конкурсе благотворителей - "Благотворительная Украина" в...

Партнеры

            

0272399